Terör örgütü yandaşlarından Belçika’dan sonra Almanya’da provokasyon

 

Belçika’nın doğusundaki Heusden-Zolder ve Houthalen-Helchteren’de pazar günü Nevruz kutlamaları sırasında terör örgütü flaması taşıyan PKK yandaşlarıyla buna tepki gösteren Türkler arasında çıkan çatışmada biri ağır altı kişi yaralandı.

ERDOĞAN YARALI GENCİ ARADI

Saldırıda PKK taraftarlarının darp ettiği 16 yaşındaki Efe Tapmaz başından yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün Tapmaz’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. “Oradaki tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi söyle” diye konuşan Erdoğan, Belçika makamları ve Türk büyükelçiliğinin durumu takip ettiklerini bildirdi.

BAŞBAKAN DE CROO: TÖLERE EDİLEMEZ

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da, dün Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası yaptığı basın toplantısında, son günlerde terör örgütü PKK yandaşlarının, ülkenin farklı yerlerinde Türkleri hedef alan saldırılarıyla ilgili konuştu. De Croo, PKK’nın Avrupa’da da terör örgütü olarak kabul edildiğini vurgulayarak “PKK gibi bir örgüte sempati gösterisi yapmak ve provokasyonda bulunmak tolere edilemez” dedi.

ALMANYA’YA TAŞINDI

Belçika’da yaşanan gerilim Almanya’ya da taşındı. Önceki gece Almanya’nın Hannover kentinde bir grup PKK yandaşı, Türkiye’nin Hannover Başkonsolosluğu’na gelerek sert cisimlerle binanın camlarını kırmayı denedi. Saldırganlar, ana giriş bölümündeki camı çatlattıktan sonra olay yerinden kaçtı. Hannover Başkonsolosluğu, saldırının ardından hem başkonsolosluk hem de Türk örgütlerine ait yapılarda güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi.

Hamburg’da da önceki gece PKK yandaşlarının polis eşliğinde, Belçika’daki terör örgütü sempatizanlarına destek yürüyüşü düzenledikleri öğrenildi. Saldırı sonrasında, Alman Dışişleri Bakanlığı mesaj yayınlayarak olayı kınadı.

FRANSA’DA HAVAALANINI BİRBİRİNE KATTILAR

Öte yandan Fransa’da da terör örgütü PKK yandaşlarının, terör örgütü destekçisi bir kişinin Türkiye’ye sınır dışı edilmesini engellemek için Charles de Gaulle Havalimanı’ndaki görevlilere saldırması sonucu 3 kişi yaralandı. Havalimanında maddi hasar meydana geldi.

BERLİN’E ÇAĞRI
ADALET ÖNÜNE ÇIKARIN

Dışişleri Bakanlığı olayın ardından Alman yetkililerle temas edilerek gerekli tepkinin iletildiğini bildirdi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ile de görüşüldü. Bakanlıktan yapılan açıklamada özetle şöyle denildi: “Köşeye sıkışmış olan terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki Türk toplumunu huzursuz etmeye dönük eylemlerinin arttığı görülmektedir. İlgili ülkelerden beklentimiz, terör örgütü destekçilerinin eylemlerine izin verilmemesi ve saldırganların bir an önce adalet önüne getirilmesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x